znojmo-jazzfest

Vilém Spilka Quartet

Vilém Spilka Quartet

Smíchejte jazz a folk, přidejte špetku experimentu, dochuťte zdejší melodikou a dostanete kapelu s názvem Vilém Spilka Quartet. Saxofonistu Radka Zapadla, basistu Vlastimila Trlla, bubeníka Martina Kleibla i kytaristu Viléma Spilku spojuje záliba v improvizaci a přetváření zajímavého hudebního materiálu. 

 

Vědomé hudební kořeny členů kvarteta leží v pestré jazzové historii, ale ty podvědomé se derou na povrch stejně vehementně. Vilém Spilka Quartet vznikl v roce 2013 a je dalším v řadě společných hudebních aktivit, ve kterých mají prsty Vilém Spilka a Radek Zapadlo –  hrají spolu v Unity Quartet, Two-Generation Triu či kvartetu legendárního kontrabasisty Vincence Kummera. Jejich aktuální počin zachovává léty společného hraní budovanou, skoro až telepatickou souhru obou hudebních přátel, ale zároveň zkoumá nový hudební materiál z pera hudebních skladatelů nejrůznějších žánrů i z jejich vlastní autorské dílny. Kombinace saxofonu a kytary má navíc neopakovatelnou zvukovou kompatibilitu a nejlépe vynikne v přítomnosti spolehlivé a invenční rytmické sekce. V ní se sešli hudebníci se zkušenostmi z celé řady žánrů, energický bubeník Martin Kleibl a univerzální hudební voják Vlastimil Trllo.

Kapela koncem roku 2016 vydala debutové album Podvod – písně Honzy Nedvěda. Album Podvod zpracovává osm z nejznámějších Nedvědových hitů:

Průzračnost a prostota harmonií nedvědovského repertoáru je až nečekaně inspirativní a navíc nabízí prostor pro vytvoření specifického a neopakovatelného zvuku nové Spilkovy kapely.

 

„Hudba Honzy Nedvěda a Brontosaurů byla součástí mého zálesáckého dětství, upřesňuje kapelník. „Když se oprostíte od místy kýčovitých a někdy poněkud naivních textů, zbyde melodie, a tu Honza Nedvěd prostě napsat umí.“ Melodie písniček zůstávají, ale kolem nich se dějí nejrůznější více či méně šokující věci. Metrické i harmonické změny jdou ale vždy písni v ústrety, nikoliv proti ní. Píseň musí zůstat písní,“ dodává Spilka. Základní sdělení Nedvědových skladbiček je navíc natolik silné, že si i o aranžmá řekly vlastně samy.“  

 

Myšlenka dekonstruovat a následně nově zaranžovat téměř posvátné songy Honzy Nedvěda by se mohla zdát kacířskou, ovšem kvarteto Viléma Spilky se tohoto nesnadno si představitelného úkolu zhostilo se ctí.

www.vilemspilka.cz

sponzori